hdkpck

Idź do spisu treści

Menu główne

Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I stopnia po oddaniu 18 / 15 litrów krwi

Nasz klub... > Nasi zasłużeni
 
 
 

W 1962 r. Zarząd Główny Polskiego Czerwonego Krzyża ustanowił 3-stopniową odznakę "Zasłużony Honorowy Dawca Krwi" I (złotą), II (srebrną)  i III (brązową) stopnia. W Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 21 sierpnia 2006 r. zmieniono nazewnictwo tych odznak. Zmienił sie też wzór legitymacji "Zasłużony HDK". Kolejne zmiany przewidziano w Ustawie z dnia 20 maja 2016 r. o zmianie ustawy o publicznej służbie krwi oraz niektórych innych ustawz 20 maja 2016 r.
Są to już jedyne odznaczenia krwiodawców, które poza satysfakcją dają niewielkie konkretne uprawnienia (w NFZ), doceniające nimi odznaczonych i promujące tym samym honorowe krwiodawstwo.
Tytuł "Zasłużony Honorowy Dawca Krwi" przysługuje dożywotnio.


Odznaka złota przysługuje krwiodawcy po oddaniu przez męzczyznę 18, a przez kobietę 15 litrów krwi pełnej lub odpowiednio przeliczonych jej składników.
Odznakę nosi sie na prawej stronie piersi.



Na wniosek klubu przyznano odznaki dla:

Do roku 1984 nie posiadamy pełnej dokumentacji. Dysponujemy tylko pojedyńczymi informacjami.
Pierwszymi odznaczonymi tą odznaką są na pewno:

1979 r. - Blinda Ewald, Wichtowski Aleksander

1981 r. - Banasiak Stanisław, Wieczorek Leonard

1982 r. - Małek Zygmunt, Porwoł Antoni

1984 r.
Golec Tadeusz                Porwoł Stanisław                       Passakas Andrzej

1985 r.
Wieczorek Wacław

1987r.

Szerlowski Bolesław
Zając Piotr

1989 r.

Kozub Jerzy                    Krypczyk Jerzy                          Pielak Zygmunt

1990 r.
Balcarek Józef                Chudowolski Bogumiły                Działa Aleksander                    Olszok Edward
Plura Albert                    Płoński Bogdan                          Serafin Józef

1991 r.
Miłota Jan                      Rak Zdzisław                             Wdowczyk Ryszard                  Wojak Eugeniusz

1992 r.
Katryniok Augustyn         Kierył Waldemar                        Szymonek Józef

1993 r.

Niewiera Józef                Palica Gerard

1994 r.

Cieślak Kazimierz            Ciosek Henryk                           Demel Henryk                         Długosz Henryk
Droździel Bogusław         Kalisz Andrzej                           Krzyżkowski Andrzej                 Kucharzewski Teofil
Nejman Ryszard              Pacholak Andrzej                      Porwoł Adam                           Rzaczek Henryk
Sobik Czesław                 Żbik Adam

1995 r.
Frydrych Jerzy                Kozieł Antoni

1996 r.

Barciok Eugeniusz           Grasman Andrzej                      Lisiecki Jerzy                            Łabiuk Wiesław
Sitko Władysław             Stasiak Stefan                           Wróblewski Marek                    Zamelczyk Ryszard

1998 r.

Bargieł Stanisław            Górka Leszek                            Miller Marek                             Marciniak Kazimierz
Porwoł Jerzy                  Skalik Zbigniew                         Wajda Adam                            Wojtek Mirosław

1999 r.

Lisek Józef                     Matuszek Antoni                        Skatuła Jan

2000 r.

Gorzalnik Henryk            Kałuża Henryk

2001 r.

Blokesz Adam                 Brzozowski Michał                     Gaszewski Adam                      Grasman Andrzej
Grzesiczek Andrzej          Janosz Józef                             Kozaczuk Bronisław                   Łukasiak Stanisław
Matuszek Kazimierz         Murek Adam                             Orłowski Henryk                       Pietryga Krystian
Prokopczuk Jarosław       Rzaczek Henryk                         Uryzaj Ryszard                         Wencka Waldemar
Zubelewicz Sylwester

2002 r.

Basista Dariusz               Dutkiewicz Kazimierz                 Gawle Ryszard                         Gawryszuk Dariusz
Główczyński Tomasz       Konieczny Zbigniew                   Krawczyk Stanisław                  Pluta Zbigniew
Niewadzi Piotr                Skórecki Andrzej                        Suszko Czesław

2003 r.

Biazik Edward                 Czernia Stanisław                    Jaroszuk-Jaroszewski Krzysztof    Kaczmarek Tadeusz
Maciejski Adam               Mazur Tomasz                        Mieszaniec Ryszard                     Mroczek Anna
Najda Kazimierz              Polok Andrzej                         Sala Dariusz                               Szczepaniak Mirosław

2004 r.

Adamczyk Leszek            Gozdalski Marek                       Karwot Stanisław                      Kowol Stanisław
Moczarski Dariusz            Odorowicz Marcin                    Raczkowski Krzysztof                 Rechul Jerzy
Stonoga Marian               Szolc Rudolf                            Zając Tadeusz                          Zieleniewski Piotr

2005 r.

Burda Mirosław               Kołek Stefan                            Skalski Waldemar                     Tomanek Andrzej
Utrata Bogdan

2006 r.

Krassa Władysław            Wystyrk Erwin                         Bogun Marek                           Mitko Franciszek

2007 r.
Drzazga Robert               Karkoszka Ireneusz                  Sitko Władysław (duplikat)         Telus Stanisław
Wieczorek Mariusz           Wrona Adam                           Żbik Adam (duplikat)              

2008 r.

Czech Tomasz                 Haratyk Jarosław                     Kachel Zbigniew                       Kancerek Krzysztof
Piech Zygfryd                  Sankalla Roman                      Śliwa Robert                             Wołoszyn Mariusz
Zdrojewski Mirosław

2009 r.

Adamski Artur                 Bulenda Krzysztof                    Deszczka Marek                        Fojcik Wojciech
Miensopust Damian         Organiściak Krzysztof               Piechaczek Dariusz                    Piotrowski Artur
Pojda Dariusz                  Powichrowski Marek                Rudawski Sebastian                   Słowik Jerzy

2010 r.

Banko Łukasz                  Bazylak Marek                         Grabowski Zenon                      Jona Teresa
Langrzyk Andrzej             Lemańczyk Dariusz                  Papierok Janusz                        Perugiewicz Jacek
Polnik Grzegorz               Rosiek Bernard                        Staniszewski Janusz                  Świerkot Sylwester
Weideman Jarosław         Witaszak Damian                     Włoczewski Roman

2011 r.

Antolak Stanisław            Bednorz Arkadiusz                   Borsukiewicz Michał                   Czaplak Marcin

2012 r.

Filipiak Grzegorz              Gatnar Wojciech                     Groborz Zenon                          Kściuczyk Mirosław
Kozielski Marcin               Majewski Robert                     Widomski Jacek                        Wowra Michał

2013 r.

Kowalczyk Tomasz           Kraszczyńska Dorota            Mielańczyk Łukasz                    Szymiczek Piotr


2014 r.

Banasiak Waldemar          Błachut Zbigniew                    Bura Tomasz                            Janosz Leszek
Knicz Mirosław                 Krzyształa Aleksandra         Kubek Piotr                              Niemczyk Andrzej
Polnik Damian (OSP)         Szymik Michał                        Tomanek Maria                     Wernik Katarzyna

2015 r.

Bednarski Krzysztof          Brych Łukasz                          Dudek Rafał                              Hojka Marcin
Jankowski Marcin             Powązka Grzegorz                   Sanecznik Janusz

2016 r.
Adamczyk Jan                  Bombor Iwona                    Bugla Wiktor                             Handschuh Dawid
Manowski Bogdan             Mika Tomasz                         Obartuch Dariusz                       Ryszka Eugeniusz

Sauer Grzegorz


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego