hdkpck

Idź do spisu treści

Menu główne

Bieżące informacje

Aktualności
Data ostatniej aktualizacji: 19.04.2019
 

Życzymy radosnych i błogosławionych
Świąt Zmartwychwstania Pańskiego
wszystkim członkom i sympatykom klubu
oraz Waszym rodzinom.


Jeśli nie widać filmu, kliknij ten link.
Jeśli widzisz, możesz włączyć tryb pełnoekranowy.

Życzymy
radosnych
Świąt
Bożego Narodzenia
oraz
szczęsliwego Nowego Roku
2019!


Ryszard Wawrzyńczak - Zasłużony dla Rozwoju Miasta Pszów

Patrz fotoreportaż.

Pan Ryszard Wawrzyńczak, Prezes Honorowy Klubu HDK PCK przy KWK „Anna” w Pszowie i Członek Honorowy OSP Krzyżkowice, został wyróżniony tytułem i odznaką „Zasłużony dla Rozwoju Miasta Pszów”. Oficjalnego wręczenia dokonali pani Burmistrz Katarzyna Sawicka-Mucha i Przewodniczący Rady Miejskiej Czesław Krzystała podczas uroczystych obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości, 11 listopada 2018 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Pszowie. Pan Ryszard otrzymał ten tytuł za 60 lat społecznej działalności na rzecz Pszowa i dla jego mieszkańców w różnych organizacjach.
Gratulujemy naszemu zacnemu działaczowi klubowemu i życzymy dużo zdrowia i pomyślności w życiu osobistym.

100-lecie Niepodległości Polski.

Patrz fotoreportaż


11 listopada delegacja Klubu HDK PCK przy KWK „Anna” w Pszowie ze sztandarem uczestniczyła w lokalnych uroczystych obchodach 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Po przejściu spod MOKu do bazyliki odprawiona została uroczysta Msza Św. za Ojczyznę. Po Mszy nastąpił przemarsz pod obelisk upamiętniający przyłączenie Górnego Śląska do Polski w 1921 roku. Tu Poczty i delegacje z kwiatami złożyły hołd poległym za wolność Polski. Następnie w Miejskim Ośrodku Kultury odbyła się piękna, patriotyczna część artystyczna, podczas której Prezes Honorowy Klubu, pan Ryszard Wawrzyńczak, otrzymał tytuł i odznakę „Zasłużony dla Rozwoju Miasta Pszów”.
Foto: Urząd Miasta w Pszowie.


Epitafium


Każdy umiera sam, choćby wokół niego było tysiące ludzi...

Oktawa Wszystkich Świętych i Zaduszki, to czas, kiedy z nostalgią wspominamy naszych najbliższych, przyjaciół, znajomych; którzy żyli wśród nas, ale przeszli przez wrota śmierci do lepszego świata.
Żyli z nami, obok nas. Zazwyczaj nie zdążyliśmy im powiedzieć wszystkiego co chcielibyśmy, nie zawsze zdążyliśmy właściwie podziękować. Dlatego najpiękniejsze podziękowania i wyznania miłości widnieją zazwyczaj na szarfach wieńców pogrzebowych...

W tym miejscu chcemy wspominać naszych zmarłych krwiodawców, członków klubu, jego działaczy i przyjaciół z nim związanych. Niestety, lista robi się coraz dłuższa, a i tak pewnie wielu na niej brakuje. Każdy miał swoją historię. Łączyło ich to, że swoją krew dawali nieznanym potrzebującym, sami pozostając dla nich bezimiennymi. Czy ci, którym ratowali życie i zdrowie myślą o nich, modlą się za nich?
"Wszystko co ludzie pozostawiają na świecie, tracą na zawsze. Z sobą zaś zabierają jedynie zapłatę za miłość oraz jałmużny, jakie dawali"  /św. Franciszek z Asyżu/.

- Czy może być cenniejsza jałmużna niż z samego siebie, z własnej krwi?

Żyją w naszej pamięci i w naszych sercach, bo człowiek żyje tak długo, dopóki pamięć o nim trwa... Wieczny odpoczynek racz im dać Panie...

Non omnis moriar...

 Śp. krwiodawcy i działacze  
(..........)
Tadeusz Argociński
Stanisław Banasiak
Ewald Blinda
Adam Blokesz
Zbigniew Grodecki
Bogusław Guderley
Andrzej Hałacz
Wojciech Jeznach
Antoni Jona
Damian Kiszka
Jerzy Krypczyk
Anna Mroczek
Teofil Napiórkowski
Albert Plura
Antoni Porwoł
Stanisław Porwoł
Marian Snoch
Marian Stonoga
Arkadiusz Sylwesiuk
Bolesław Szerlowski
Józef Szymonek
Andrzej Tomanek
Wacław Wieczorek
Eugeniusz Wojak
Leszek Wolny
Wiesław Żymełka
(.........)

 Śp. przyjaciele klubu   

(.........)
„Hrabia" Bronisław Jacek Biernacki
Stanisław Frydrych
Wanda Kiwic
Andrzej Korbica
doktor Stefania Korzuch-Źrałek
Adam Kryszak
doktor Tadeusz Łata
(.........)


Olku pamiętamy...

We wtorek 31 lipca w kościele NSPJ w Krzyżkowicach odprawiona zostanie Msza św. w I rocznicę śmierci naszego zasłużonego działacza i przyjaciela Aleksandra Wichtowskiego.


Pożegnanie pana Ryszarda Zapała.

Dziś z delegacja Klubu HDK PCK przy KWK „Anna" w Pszowie uczestniczyła w pogrzebie Ryszarda Zapała, m. in. byłego burmistrza Pszowa i przyjaciela naszego klubu.

Najbliższym pana Ryszarda składamy serdeczne wyrazy współczucia.

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie!


Uwaga! Zmieniono termin akcji w Tworkowie z 27.05. na 03.06.2018 r.

Akcje HDK organizowane przez klub - zapraszamy

Więcej aktualności na naszym Fanpage'u : Klub HDK PCK przy KWK "Anna" w Pszowie

Fotoreportaże na naszym Facebooku: Krwiodawcy Pszów

 
 

 
 
 

 
 Radosnych Świąt!

Wszystkim członkom klubu i odwiedzającym naszą stronę
oraz Waszym rodzinom
życzymy błogosławionych, zdrowych i radosnych
Świąt Bożego Narodzenia
oraz samych radosnych dni w nadchodzącym
2018 ROKU!


 

III Pszowski Dzień Wolontariusza.

Tradycją już się stało, że podczas jarmarku bożonarodzeniowego, organizowanego przez Urząd Miasta w Pszowie odbywa się również wręczenie nagród z okazji Dnia Wolontariusza. W tym roku gala pszowskiego wolontariatu odbyła się 10 grudnia.
Wolontariuszami z klubu wyróżnionymi w tym roku byli panowie Ryszard Wawrzyńczak i Józef Botorek. Gratulujemy serdecznie naszym wyróżnionym.
Pan Rys
zard Wawrzyńczak, jeden z pierwszych krwiodawców w Pszowie, reprezentuje ścisłe grono założycieli klubu, aktualnie jego Prezes Honorowy. Nie sposób wymienić wszystkich jego działań społecznych, gdyż działa już w Pszowie przez prawie 60 lat. Krwiodawca, wielkiego formatu działacz HDK i PCK, młodzieżowy i sportowy w „Górniku Pszów”, związkowy, Członek Honorowy OSP, samorządowiec, laureat wielu wyróżnień i odznaczeń, itd., itp.
Pan Józef
Botorek, Zasłużony Honorowy Dawca Krwi, klubowy inicjator i organizator akcji krwiodawczych ze strażakami, które rozwinęły się nawet poza powiat. Działacz Związku OSP RP lokalny i powiatowy, współzałożyciel „Hanysów” - pszowskiej grupy motocyklistów.
Wśród wyróżnionych znalazł się również zgłoszony przez OSP pan Piotr Machecki, który współpracuje z klubem jako koordynator akcji strażackich w Krzyżkowicach oraz zgłoszona przez TPP pani Beata Augustyniak-Stonoga, członek zarządu naszego klubu.


Życzenia z okazji Dni HDK w Polsce:

od Ministra Zdrowia

od Dyrektora Narodowego Centrum Krwi


od Dyrektora RCKiK w Raciborzu

Od PCK

od Zarządu Klubu
Spotkanie klubowe z okazji Dni HDK w Polsce.

Akcje HDK w listopadzie.

Kwalifikacja dawców krwi i kandydatów na dawców krwi
- nowe rozporządzenie Ministra Zdrowia - zobacz.


Aleksander Wichtowski
- krwiodawca nr 1
nie żyje...

Z wielkim smutkiem informuję, że zmarł nestor naszego Klubu HDK PCK, śp. Aleksander Wichtowski.


Pogrzeb odbędzie się w środę 2 sierpnia o godz. 9:00 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krzyżkowicach.
Zapraszam do licznego udziału w ostatnim pożegnaniu naszego zasłużonego kolegi. Zbiórka o godz. 8:45 na parkingu przy kościele.
Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie!

Pogrążonej w smutku rodzinie składamy najszczersze wyrazy współczucia.


Aleksander Wichtowski był krwiodawcą numer 1 w rejonie wodzisławskim. Dosłownie, gdyż taki był numer jego kartoteki dawcy. Ale nie tylko dlatego. Przez długie lata był liderem naszego krwiodawstwa. Udało się udokumentować ponad 52 litry oddanej krwi, chociaż nieoficjalnie wiemy, że oddał jeszcze co najmniej drugie tyle (112 litrów).
W 1962 r. był jednym z założycieli Klubu HDK PCK przy KWK "Anna" w Pszowie, a póżniej przez długie lata jego nieoficjalnym prezesem. Jako jednoosobowy zarząd organizował akcje krwiodawcze i agitował na kopalni do oddawania krwi. Dzięki jego działaniom klub przetrwał i funkcjonuje już ponad 55 lat, będąc jednym z lepszych klubów w Polsce.
Olek, bo tak nazywali go przyjaciele i koledzy, jeszcze długo aktywnie działał w klubie i w jego zarządzie. Nawet gdy ze względu na wiek nie mógł już oddawać krwi, zawsze można było na niego liczyć przy organizacji różnych klubowych inicjatyw.
Za oddaną honorowo krew i za działalność społeczną na rzecz promocji ruchu honorowego krwiodawstwa został odznaczony przez władze państwowe m. in.  tytułem honorowym "Zasłużony dla Zdrowia Narodu" oraz Złotym Krzyżem Zasługi. Polski Czerwony Krzyż wyróżnił go Kryształowym Sercem i Odznaką Honorową PCK II stopnia.
Po akademii 50-lecia klubu spadła na nas smutna wiadomość, że Olkowi odcięto nogę. Ostatni raz wystąpił publicznie w 2015 r. podczas 20-lecia odzyskania samorządności przez Miasto Pszów, kiedy otrzymał nadaną przez Ministra Zdrowia odznakę "Zasłużony dla Ochrony Zdrowia". Podczas odwiedzin z okazji Dni Krwiodawstwa czy urodzin nadal zawsze bardzo interesował się działalnością klubu.

Olku, pozostaniesz na zawsze w naszej pamięci! Spoczywaj w pokoju.


Światowy Dzień Krwiodawcy


Zapraszamy do udziału w naszych imprezch.
Więcej informacji na odpowiednich podstronach po kliknięciu na odsyłacz


Ogólnopolski rajd HDK
Uwaga:

akcja w Mszanie planowana na piątek 21 kwietnia 2017 r. została odwołana przez RCKiK w Raciborzu.Radosnych, zdrowych i błogosławionych
Świąt Wielkanocnych!


Jesteśmy na Facebooku.

Uruchomiliśmy profil i stronę na Facebooku.

Na profilu fb Krwiodawcy Pszów planujemy przede wszystkim zamieszczać linki do albumów ze zdjęciami z naszych akcji krwiodawczych i wydarzeń klubowych.

Na stronie fb (fanpage'u) Klub HDK PCK przy KWK "Anna" w Pszowie chcemy prezentować najbliższe wydarzenia.

Zapraszamy do grona znajomych i do polubienia tych profili.


Wszystkim naszym Paniom.

Jakiż to bukiet? Zaraz służę
Opisem ścisłym. Najpierw róże.

Nie karminowe, kosmetyczne,
Róże królowe poetyczne,
Pragnące, pachnąc, uszczęśliwić
Z łodygą jak królowa kibić:
Metr wysokości, płatki rżnięte
W krwawym koralu, zawinięte;
Róże Hiszpanki feudalne,
Nieopisanie seksualne,
Przy których by sam rubin pobladł

Julian Tuwim „Kwiaty Polskie”


Wolontariusze roku 2016.

11 grudnia w Pszowie w ramach drugiego w Pszowie konkursu „Wolontariusz roku" z okazji Światowego Dnia Wolontariusza nagrodzono tym razem 9 wolontariuszy.
Podobnie jak w roku ubiegłym tryumfowali znowu działacze naszego klubu HDK PCK. Tym razem byli to:

  • Mariusz Sylwesiuk

  • Tomasz Czech

Komisja konkursowa wyłoniła dodatkowo 3 laureatów, wśród których przodował wiceprezes  naszego klubu Mariusz Sylwesiuk.


Niech błogosławieństwo Świąt Bożego Narodzenia odciśnie cudowne piętno w naszych sercach i poprowadzi nasze myśli i czyny do czynienia samego dobra w całym 2017 roku.

A w ten świąteczny czas życzę, by czas wolniej płynął i pozwolił chłonąć radość i spokój spływające na nas i naszych bliskich od narodzonego Pana - Króla Świata.
Sympatycznych chwil przy wigilijnym stole, zastawionym pysznymi potrawami, wśród kochających drogich nam osób.
Przeżycia najwspanialszej w życiu Pasterki. Niezapomnianych, radosnych spotkań z bliskimi, świątecznych spacerów, oderwania się od jakichkolwiek trosk i problemów.
Udanego Sylwestra i samych dobrych dni w nadchodzącym Nowym Roku.

Życzenia nadesłali także m. in.
Poseł na Sejm RP Marek Krząkała
Burmistrz i Przewodniczący Rady Miejskiej w Pszowie
Dyrekcja i pracownicy RCKiK w Raciborzu
Oddział Rejonowy PCK w Wodzisławiu Śl., Raciborzu i Rybniku
Zaprzyjaźnione kluby HDK PCK
Parafie, szkoły, jednostki OSP i instytucje z nami współpracujące
oraz wielu, wielu krwiodawców


 

PCK w Wodzisławiu.

Biuro Oddziału Rejonowego PCK w Wodzisławiu Śl. znajduje się przy ul. Kubsza 28/5.
Czynne jest (teoretycznie) od poniedziałku do czwartku od 13.00 do 15.00.
M
oże się zdarzyć, że w danym dniu będzie zamknięte, dlatego warto się wcześniej upewnić:
tel.:
32-4551872 (pon.- czw. 13:00 ÷15:00), kom.: 510176361.

Rejonowa Rada Krwiodawstwa, aby ułatwić kontakt krwiodawcom, zaprasza do biura PCK w czwartki.
W tym dniu jest największe prawdopodobieństwo, że krwiodawca będzie miał możliwość załatwienia swojej sprawy.


To już historia...
Więcej możesz zobaczyć w lamusie :) 

Śp. Antoni Jona nie żyje...

Z wielkim żalem przekazuję smutną wiadomość o śmierci naszego zacnego, niezwykle sympatycznego członka klubu, Antoniego Jony.

Śp. Antoni JONA, zmarł w piątek 21 października 2016. Pogrzeb odbędzie się w sobotę 29 października w kościele MB Uzdrowienia Chorych w Rydułtowach - Orłowcu, o godz. 9:00, zaś w poniedziałek 21 listopada o godz. 17.00 odprawiona zostanie Msza 30-dniowa.
Pogrążonej w smutku rodzinie składamy najszczersze wyrazy współczucia.

Antek dołączył iwiele lat temu do naszego klubu z całą swoją sympatyczną rodziną: żoną, dwoma córkami i synem. Wkrótce dołączył również jego nowy zięć. Bywał nie tylko często na naszych akcjach krwiodawczych, ale uczestniczył czynnie w życiu klubu, m. in. w spotkaniach z okazji Dni HDK, brał nawet udział w naszym Pszowskim Rajdzie Samochodowym HDK. Jeszcze w tym roku z rodzinką był z nami na Krajowej Pielgrzymce Honorowych Dawców Krwi na Jasną Górę i w Świętej Górce Przeprośnej. W 2014 r. za oddaną krew został wyróżniony złotą odznaką „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi”.

Antku, będziemy o Tobie pamiętać, spoczywaj w pokoju!

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego